Przyjmowania wniosków od rolników o szacowanie strat powstałych przez suszę

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 czerwca 2018

W związku z długotrwałym okresem braku opadów atmosferycznych na terenie Gminy Mrozy  w czwartym okresie raportowania (od dnia 21.04.2018 r. do dnia 20.06.2018 r.), potwierdzonym przez System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, informujemy, że poszkodowani rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód powstałych w uprawach rolnych przez ww. niekorzystne zjawisko atmosferyczne.

Na dzień 20 czerwca 2018 r. w raportach Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej dla Gminy Mrozy wskazano wystąpienie suszy tylko i wyłącznie w następujących uprawach oraz kategoriach gleb:

– Kategoria Gleby I (klasa V i VI) – uprawy zbóż ozimych i jarych, tytoń, warzywa gruntowe, truskawki, drzewa i krzewy owocowe oraz rośliny strączkowe;

– Kategoria Gleby II (klasa IVa i IVb) – uprawy zbóż ozimych i jarych, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, rzepak i rzepik, tytoń, warzywa gruntowe, truskawki, krzewy i drzewa owocowe oraz rośliny strączkowe,

– Kategoria Gleby III (klasa IIIa i IIIb) – zboża jare.

Wypełniony  i kompletny wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w Urzędzie Miasta i Gminy Mrozy pok. nr 13  lub 15  w nieprzekraczalnym terminie do 6 lipca 2018 r. w godzinach pracy Urzędu. 

Powierzchnia upraw wskazana we wniosku powinna być zgodna z powierzchnią upraw w gospodarstwie, podaną we wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Zgodnie z regulaminem działania terenowych komisji, szacowania szkód dokonuje się do czasu zbioru plonu głównej uprawy lub jej likwidacji. W związku z powyższym rolnicy, którzy zamierzają złożyć wniosek o oszacowanie szkód w gospodarstwach rolnych proszeni są o niepodejmowanie żadnych prac agrotechnicznych w uprawach, w których powstały straty.

Szacowanie strat nastąpi po powołaniu przez Wojewodę Mazowieckiego Komisji do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych.

Do wniosku o szacowanie szkód należy dołączyć:

- wykaz działek deklarowanych do płatności bezpośrednich na bieżący rok,

- kopie zgłoszenia do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ).

Autor: Administrator

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-06-28
Data publikacji:2018-06-28
Osoba sporządzająca dokument:Administrator
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:1186