Informacja o zakłóceniach w dostawie wody

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 czerwca 2019

Szanowni  Mieszkańcy,

W związku z otrzymywanymi przez nas informacjami o rudawym zabarwieniu wody pobieranej z sieci wodociągowej na terenie gminy Mrozy  wyjaśniam przyczyny oraz informuję  o działaniach jakie podejmiemy aby wyeliminować tę niedogodność.

Bezpośrednią przyczyną zakłóceń jest spadek ciśnienia w sieci, który powoduje cofanie się wody z nieeksploatowanych odcinków sieci, hydrantów ppoż ale również z wewnętrznych instalacji domowych. Spadek ciśnienia nie wynika z awarii a ze zwiększonego poboru wody, który wzrósł w ostatnich dniach ponad dwukrotnie, normalnie dobowy rozbiór wody wynosi około 1700m3 na dobę a w ostatnich dniach wzrósł do około 3800m3. Dodatkowo w czasie doby są wieczorne „szczyty” gdzie zużycie wzrasta kilkakrotnie w stosunku do normalnego.

Obecnie mamy zdiagnozowaną sytuację a z niej wynika, że po gruntownej renowacji ujęć wody oraz wymiany pomp dwa lata temu nie ma problemu z napełnianiem zbiorników na stacji, cały czas są pełne. Mamy również stabilne podwójne zasilanie energetyczne. Problem zauważyliśmy w zbyt małej wydajności zestawów hydroforowych na stacji, które nie nadążają wtłaczać wodę do sieci przy zwiększonym rozbiorze. Wystąpiliśmy do firm z branży wodociągowej o złożenie ofert na zamontowanie dodatkowych zestawów i myślę, że niebawem problem spadków ciśnienia w sieci uda się wyeliminować.

Odrębnym problemem, niezależnym od obecnej sytuacji jest powstawanie zastoisk wody w sieci w wyniku których wytracają się stałe frakcje powodujące zanieczyszczenie wody. Zastoiska tworzą się głównie na nieeksploatowanych odcinkach sieci i przyłączach, hydrantach popoż ale również w instalacjach wewnętrznych. W sytuacji, kiedy ciśnienie w sieci jest stałe lub ma niewielkie wahnięcia  nie następuje cofanie wody i nie ma z tego tytułu uciążliwości. Podejmujemy działania aby to zmieniać poprzez wykonywanie spinek cyrkulacyjnych oraz okresowych płukań  sieci ale jak widać działania są niewystarczające. To samo dotyczy właścicieli instalacji wewnętrznych. 

Szanowni Państwo, przepraszamy za niedogodności i jednocześnie zapewniam, że robimy wszystko aby powstałe utrudnienia jak najszybciej wyeliminować.

Z wyrazami szacunku, Dariusz Jaszczuk – burmistrz Mrozów

Opublikował: Administrator

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-06-12
Data publikacji:2019-06-12
Osoba sporządzająca dokument:Administrator
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:859