Informacja nr 2 Burmistrza Mrozów dotycząca funkcjonowania Gminy Mrozy w związku z aktualną sytuacją w kraju

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 kwietnia 2020

Szanowni Państwo,

Zgodnie z zapowiedzią przekazuję kolejną oficjalną informację dotyczącą funkcjonowania Gminy Mrozy w czasie ograniczeń wynikających z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Generalnie Gmina, pomimo utrudnień i ograniczeń funkcjonuje sprawnie, realizując wszystkie najważniejsze zadania.

 

Aktualnie sytuacja przedstawia się następująco:

 1. Funkcjonowanie Urzędu Miasta i Gminy Mrozy (UMiG) oraz jednostek organizacyjnych Gminy przebiega w dalszym ciągu w sposób opisany w Informacji nr 1, czyli bez zmian.
 2. Na terenie Gminy mamy aktualnie 21 osób objętych kwarantanną. Sześć osób przybyło dzisiaj, natomiast 5 zakończyło kwarantannę w dniu 29 marca br. Osoby objęte kwarantanną są pod stałym nadzorem policji i opieką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrozach (GOPS).
 3. GOPS przygotował pomoc żywnościową dla osób objętych stałą opieką oraz tych, które o taką pomoc zgłosiły się w ostatnim czasie. Łącznie pomocą zostanie objętych około 350 rodzin.
  Przygotowane zestawy będą od jutra rozwożone przez OSP Mrozy i OSP Jeruzal pod ustalone adresy. Oczekujemy na kolejne uzasadnione zgłoszenia. Pomoc będzie miała charakter ciągły.
 4. UMiG i GOPS wspólnie dostarczają gorące posiłki dla osób, które wymagają tego typu wsparcia. Zgłoszenia objęcia tą formą pomocy należy kierować bezpośrednio do GOPS. Posiłki dostarczane są pod adresy zamieszkania przez kierowców UMiG. Informuję po raz kolejny, że wsparcie w postaci posiłku nie podlega żadnym kryteriom, w tym kryterium dochodowemu. Wpisanie na listę przez pracownika GOPS odbywa się na podstawie krótkiej informacji udzielonej telefonicznie lub mailowo.
 5. Obserwując Forum Mrozów widzę, że jest wiele osób, które chcą włączyć się
  w pomaganie innym poprzez różne formy pomocy. Wszystkim tym osobom za to serdecznie dziękuję. Jednocześnie proszę, aby pomysły i konkretne działania były zgłoszone do GOPS, gdzie prowadzimy rejestr wolontariatu i koordynację wszelkich form wsparcia.
 6. Pomimo utrudnień na terenie Gminy prowadzone są bez zakłóceń zadania inwestycyjne. Firmy wdrożyły zaostrzone środki bezpieczeństwa i realizują przyjęte harmonogramy. Również UMiG prowadzi na bieżąco planowane odbiory i rozliczenia robót.
 7. W związku z prowadzonym nauczaniem na odległość (internetowym) przez szkoły złożyliśmy wniosek na dotację, za którą będą zakupione laptopy dla szkół, które będą z kolei udostępniać je swoim uczniom. Łącznie została nam przyznana dotacja na 25 laptopów.
 8. W dniu 30 marca 2020 r., w formie telekonferencji odbył się Konwent Wójtów, Burmistrzów i Starosty Powiatu Mińskiego, na którym omawianych było kilka ważnych spraw, które opiszę w oddzielnej informacji. Organizatorem i gospodarzem Konwentu był Burmistrz Mrozów.
  Jednym z najważniejszych punktów było zajęcie wspólnego stanowiska w sprawie możliwości przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w dniu 10 maja 2020 r. Już teraz chcę Państwa poinformować, że wszyscy wójtowie, burmistrzowie i starosta podpisali się pod petycją do komisarza wyborczego o braku możliwości przeprowadzenia wyborów w ww. terminie z zachowaniem prawa oraz bezpieczeństwa mieszkańców i pracowników obsługujących wybory.
 9. Informuję Państwa, że w dniu jutrzejszym, niezależnie od stanowiska Konwentu prześlę własny sprzeciw co do możliwości zorganizowania wyborów w dniu 10 maja 2020 r. na terenie Gminy Mrozy.

                                                                                                    Z poważaniem i życzeniami zdrowia,

                                                                                                                           Dariusz Jaszczuk
                                                                                                                         Burmistrz Mrozów

#zostańwdomu

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-04-01
Data publikacji:2020-04-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sekretarz Gminy
Liczba odwiedzin:1326