Część I – Nowy Program Ochrony Powietrza dla stref w województwie mazowieckim – podstawowe informacje
W związku ze złą jakością powietrza w Polsce na podstawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2018 roku wszystkie województwa mają obowiązek przygotowania i przyjęcia nowego Programu Ochrony Powietrza (w skrócie: POP lub Program).
Radni województwa mazowieckiego przyjęli Program we wrześniu 2020 roku (link: https://www.mazovia.pl/samorzad/sejmik/uchwaly-sejmiku/uchwala,4148,11520.html). Przyjęty nowy POP dotyczy całego województwa. W uchwale województwo mazowieckie zostało podzielone na cztery strefy: aglomerację warszawską, miasto Płock, miasto Radom oraz strefę mazowiecką. Gmina Mrozy została zaliczona do strefy mazowieckiej.
Najważniejszym celem Programu dla strefy mazowieckiej jest poprawa jakości powietrza w rejonie poprzez osiągnięcie poziomów dopuszczalnych pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5 i poziomu docelowego benzo(a)pirenu w powietrzu.
Aby osiągnąć powyższy cel wszystkie samorządy gminne z terenu województwa mazowieckiego zostały zobowiązane do wykonania działań naprawczych oraz do przestrzegania planu działań krótkoterminowych.
Przyjęty plan działań krótkoterminowych wskazuje czynności, które należy podjąć w sytuacjach ryzyka wystąpienia lub wystąpienia przekroczenia norm jakości powietrza. Plan działań krótkoterminowych ma zmniejszać to ryzyko oraz ograniczać skutki i czas trwania przekroczeń.
Wskazane w Programie działania naprawcze są kontynuacją tych z poprzednich dokumentów, niemniej jednak doprecyzowano ich zakres i określono wskaźniki monitorowania w skali roku. W nowym Programie określono 5 działań naprawczych:
- Ograniczenie emisji substancji z procesu wytwarzania energii cieplnej dla potrzeb ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w lokalach mieszkalnych, handlowych, usługowych oraz użyteczności publicznej.
- Zwiększenie powierzchni zieleni.
- Edukacja ekologiczna.
- Kontrola przestrzegania uchwały antysmogowej oraz zakaz spalania odpadów i pozostałości roślinnych.
- Ograniczenie wtórnej emisji pyłu – poprzez czyszczenie ulic na mokro w gminach miejskich w granicach obszaru zabudowanego, zakaz używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści we wszystkich gminach.
Na realizację działań samorządy i ich mieszkańcy mają maksymalnie 6 lat. Ponieważ wykonywanie konkretnych zadań naprawczych i planu działań krótkoterminowych zaczyna się od 1 stycznia 2021 roku i potrwa do 31 grudnia 2026 roku.
W celu lepszego monitorowania skali realizacji działań naprawczych w nowym Programie została wprost określona dla każdej gminy i każdego roku obowiązywania programu minimalna liczba czynności z każdego działania naprawczego. Samorządy będą rozliczane z realizacji wyznaczonych działań naprawczych. Wobec samorządów, które nie dotrzymają terminów realizacji działań naprawczych oraz które nie będą respektowały wymienionych nakazów i zakazów będą wyciągane prawne i finansowe konsekwencje (kary pieniężne w wysokości od 50 000 zł do 500 000 zł).
Mając na uwadze powyższe w najbliższym czasie będziemy przedstawić Państwu zapisy zawarte w nowym Programie Ochrony Powietrza i wynikające z tego nowe obowiązki dla Państwa. Zaczniemy od opisu wszystkich działań naprawczych przewidzianych do realizacji.
Prezentacja ze strony www.powietrze.mazovia.pl: http://www.powietrze.mazovia.pl/uploaded_images/1601470200_prezentacja.pptx
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2021-01-07 |
Data publikacji: | 2021-01-07 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Administrator |
Liczba odwiedzin: | 242 |