Część III – Nowy Program Ochrony Powietrza dla stref w województwie mazowieckim – działania naprawcze
W związku z przyjęciem w dniu 8 września 2020 roku przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwały nr 115/20 w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w którym zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu (w skrócie: POP lub Program) od 1 stycznia 2021 roku wszystkie samorządy gminne, podmioty korzystające ze środowiska i mieszkańcy z terenu województwa mazowieckiego zostali zobowiązani do wykonywania działań naprawczych. Działania te zostały określone w Programie w załączniku nr 5 do uchwały (link: https://www.mazovia.pl/samorzad/sejmik/uchwaly-sejmiku/uchwala,4148,11520.html) i mają na celu osiągniecie dopuszczalnych norm jakości powietrza (poprawy jakości powietrza).
W poprzedniej części zaczęliśmy opisywać pierwsze działanie naprawcze: „Ograniczenie emisji substancji z procesu wytwarzania energii cieplnej dla potrzeb ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w lokalach mieszkalnych, handlowych, usługowych oraz użyteczności publicznej”. Działanie to obejmuje dwa poddziałania. Pierwsze poddziałanie dotyczy szczegółowej inwentaryzacji źródeł niskiej emisji (spisu kotłów na terenie gminy) i zostało opisane ostatnio. Drugie poddziałanie dotyczące wymiany/likwidacji źródeł ciepła zostanie opisane teraz.
Realizacja drugiego poddziałania będzie miała na celu likwidację ogrzewania indywidualnego wykorzystującego paliwo stałe. Odbywać się będzie poprzez wymianę/likwidację ogrzewania z kotłów bezklasowych opalanych paliwem stałym, a także wymianę/likwidację ogrzewania z kotłów klasy 3 i 4 opalanych paliwem stałym, na:
- kotły opalane paliwem stałym spełniające normy ekoprojektu, wraz z ewentualną termomodernizacją;
- kotły opalane paliwem gazowym, wraz z ewentualną termomodernizacją;
- kotły opalane paliwem olejowym, wraz z ewentualną termomodernizacją;
- ogrzewanie elektryczne, wraz z ewentualną termomodernizacją;
- odnawialne źródła energii, wraz z ewentualną termomodernizacją;
- ogrzewanie z sieci ciepłowniczej, wraz z ewentualna termomodernizacją.
Od 11 listopada 2017 roku na terenie województwa mazowieckiego obowiązuje uchwała antysmogowa. Nowy POP przypomina o następujących ograniczeniach określonych w ww. uchwale:
- od 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE)
- od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach (lub innych miejscowych ogrzewaczach pomieszczeń):
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna)
- od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
- od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
- użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności,
- posiadacze kominków (lub innych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń) będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
Radni województwa mazowieckiego uchwalając Program sformułowali założenie, że kotły bezklasowe wymienione będą w pierwszej kolejności, a kotły klasy 3 i 4 w dalszych latach obowiązywania programu. Poza tym w celu monitorowania realizacji postanowień POP wyznaczyli dla każdej gminy i miasta roczne minimalne liczby kotłów do wymiany/likwidacji (w każdym roku po tyle samo – po 1/6 całej ilości). Z wyznaczonej liczby kotłów do wymiany/likwidacji każdy samorząd corocznie będzie rozliczany. W przypadku gdy zostanie wymieniona/zlikwidowana większa ilość kotłów niż wskazana w POP, nadwyżka zostanie zaliczona na poczet roku następnego. Gorzej będzie w odwrotnym przypadku, gdy liczba wymienionych/zlikwidowanych kotłów w roku kalendarzowym będzie mniejsza od wskazanego przez radnych założenia. Wtedy w roku następnym do osiągnięcia niezbędna jest wymagana liczba kotłów (wskazana w POP) powiększona o niedomiar z roku poprzedniego. Dodatkowo w Programie sformułowano zapis, że po zakończeniu inwentaryzacji źródeł ciepła i obliczeniu liczby kotłów do wymiany/likwidacji (bezklasowe opalane paliwem stałym i klasy 3 i 4) będzie inna niż założenie w POP, do wyznaczenia wskaźnika realizacji zadania będzie trzeba przyjąć liczbę kotłów wynikająca z inwentaryzacji źródeł ciepła (a ich liczba zostanie rozłożona proporcjonalne na lata 2021-2026 – dla każdego roku 1/6 łącznej liczby kotłów. W związku z czym przypominamy o trwającej inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie gminy i zwracamy się z prośbą o przekazywanie informacji o posiadanych kotłach.
W następnej informacji dotyczącej uchwalenia nowego POP i wynikających z niego nowych obowiązków opiszemy kolejne działania naprawcze.
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2021-01-14 |
Data publikacji: | 2021-01-14 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Administrator |
Liczba odwiedzin: | 115 |