Informacja dotycząca dostarczania wody z sieci wodociągowej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 października 2020

z kranu płynie woda do szklanki, która jest trzymana ręką Szanowni Mieszkańcy gminy Mrozy,

W ostatnim czasie mieszkańcy gminy Mrozy, Cegłów i części gminy Latowicz mieli około godzinną przerwę w dostarczaniu wody z sieci wodociągowej,  przyczyną była awaria zasilania stacji w energię elektryczną. Pomimo krótkiej przerwy w wielu miejscach nastąpił całkowity spadek ciśnienia, co w konsekwencji spowodowało cofnięcie się w sieci zastoisk wody, szczególnie tlenku żelaza o rudym zabarwieniu. Taka sytuacja nie jest nowa, bo zdarza się co najmniej raz w roku, ale zawsze powoduje szeroką dyskusję. Poniżej przedstawiam zapytania na stronie Urzędu Miasta i Gminy Mrozy i moje odpowiedzi, które mam nadzieję pozwolą zrozumieć Państwu, na czym polega problem.

Dariusz Jaszczuk - burmistrz Mrozów

Imię: Marek

Treść pytania: Witam pana panie Burmistrzu. Doceniam pana zaangażowanie w rozwój naszej małej społeczności, ale to co się dzieje w Zgk w związku z jakością wody dostarczanej to już przechodzi pewne normy dobrego smaku? Pewnie będzie pan bronił pana Konopki ,ale to nie jego pierwszy występek z tego tytułu. Czy nie powinno wyciągać się konsekwencji od organów sobie podległych.

Odpowiedź Burmistrza

Szanowny Panie Marku,

Wielokrotnie już odpowiadałem na podobne pytania, spróbuję jeszcze raz, bo temat jest ważny i o wiele bardziej złożony niż się Panu wydaje. Często tak jest, że jak są jakieś problemy czy niedogodności szukamy winy w innych, ale czy sami zawsze jesteśmy w porządku??? Zanim odpowiem merytorycznie zadam Panu pytanie, kiedy ostatnio płukał Pan instalację wewnętrzną w swoim domu? Jest to Pana obowiązek, nie ZGK.  Co się dzieje z zastoiskami tlenku żelaza w instalacjach domowych w przypadku spadku ciśnienia wody? Gdzie spływają? Kto w tej sytuacji zanieczyszcza sieć? ZGK ??? Ja staram się u siebie w domu  pamiętać, aby co pół roku zakręcić zawór główny przy liczniku i spuścić wodę z instalacji w najniższym punkcie, następnie  odkręcam zawór i płuczę instalację wewnętrzną tracąc przy tym około 50 litrów wody, która kosztuje 10 groszy!!! Przechodząc do konkretów zacznę od tego, że żółty czy brązowy kolor wody jest wynikiem osadzania się tlenku żelaza w instalacjach wodociągowych, szczególnie tych nieużywanych lub mało używanych. Celowo użyłem określenia instalacji, ponieważ to nie w sieciach zbiorczych, którymi zarządza ZGK tworzą się  największe zastoiska osadu, a w nieużywanych przyłączach wodociągowych i instalacjach wewnętrznych budynków, którymi zarządzają właściciele posesji, na sieci wodociągowej są to hydranty ppoż. Kiedy pojawia się żółta woda w kranach? Wtedy, gdy spada ciśnienie w sieci wodociągowej, w przyłączach oraz instalacjach wewnętrznych. Następuje cofanie się wody z nieeksploatowanych odcinków całej instalacji wodociągowej. Czasami czytam, że nie płuczemy sieci wodociągowej, odpowiadam, płuczemy wtedy, kiedy ma to sens, przy normalnym eksploatacyjnym ciśnieniu w sieci płukanie wodociągu niewiele pomaga, ponieważ czyści się tylko końcówka sieci z hydrantem. Wtedy nie następuje cofanie się wody z nieużywanych części instalacji wodociągowych, więc brudna woda nadal pozostaje w końcówkach sieci. Powstaje pytanie, jak poradzić sobie z tym problemem? Najlepiej byłoby, gdyby nigdy nie było spadków ciśnienia wody. Czy to możliwe… ? Nie, awarie były, są i będą, możemy je maksymalnie ograniczać, ale nie całkowicie wyeliminować. Jednym z pomysłów, który bierzemy pod uwagę to płukanie sieci raz na pół roku z planową przerwą dostawy wody do odbiorców (jeden dzień). Innym rozwiązaniem może być chemiczne uzdatnianie, woda będzie czysta, ale czy zdrowa? Warto też w tym miejscu dodać, że wodę czerpiemy ze źródła,  które nie wymaga uzdatniania, „psucie” się wody następuje w instalacjach wodociągowych. Ważną informacją jest to, że pomimo zmiany barwy woda jest bezpieczna dla mieszkańców.   

Reasumując, należy stwierdzić, że Pańska sugestia rozliczania dyrektora ZGK wynika pewnie z niewiedzy podsyconej hejtem, jaki od czasu do czasu pojawia się w Internecie. Dyrektor realizuje wszystkie ustalenia, jakie zostają podjęte przeze mnie i Radę Miejską. Może trzeba będzie wprowadzić obowiązek czyszczenia przez odbiorców wody instalacji wewnętrznych i nieeksploatowanych przyłączy, bo to jest główna przyczyna problemów, które Pan opisał.

Pozdrawiam, Dariusz Jaszczuk

Imię: Jan

Treść:
Szanowny Panie Burmistrzu. Czy jest możliwość przeprowadzania przez gminę pełnych badań wody i zamieszczenia ich na stronie Gminy? Fajnie, gdyby mieszkańcy wiedzieli, jaka jest twardość i zawartość Żelaza, Manganu, jonów amonowych-azotanów. Toczą się tu dość nieprzyjemne dyskusje odnoście jakości wody z ujęcia gminnego. Wiadomo, że ujęcie spełnia wszystkie standardy jeśli chodzi o jakość wody, ale nie mamy wglądu w pełną fizykochemię. Jeśli woda ma bardzo dużą zawartość żelaza może dałoby się przy pomocy środków unijnych zmodernizować system uzdatniania wody.

Odpowiedź Burmistrza

Szanowny Panie Janie,

Stacja Uzdatniania Wody, z której zasilamy wodociąg gminny jest pod stałą kontrolą Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej  w Mińsku Mazowieckim. Badania kontrolne wody dokonywane są w okresach miesięcznych z miejsc typowanych przez pracowników sanepidu (sieć i przyłącza) w zakresie: mętność, barwa, przewodowość, zapach, azotany, azotyny, grupa koli i bakterie ogólne. Dwa razy w roku odbywają się kompleksowe kontrole z pełnym zakresem badań co do składu i przydatności wody. Wyniki badań są publikowane w siedzibie ZGK oraz BIP. Przychylam się do Pana wniosku i będziemy również publikować aktualną Ocenę przydatności wody na stronie www.mrozy.pl.  Jakość wody na ujęciu jest bardzo dobra i nie wymaga uzdatniania, na dwóch z pięciu studni mamy podwyższony poziom żelaza, ale znacznie poniżej dopuszczalnych norm, jest 102mkg/l dopuszczalne 200mkg/l, dodam, że stacja posiada instalację do odżelaziania. Pojawiający się przy całkowitym spadku ciśnienia problem rdzawego zabarwienia wody jest wynikiem zastoisk wody na sieci i wytrącania się tlenku żelaza.

Pozdrawiam, Dariusz Jaszczuk  

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-10-14
Data publikacji:2020-10-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sekretarz Gminy
Liczba odwiedzin:437