Urzad Miasta i Gminy Mrozy

Pytanie do Burmistrza

15 lutego 2022

Pytanie wpłynęło dnia: 2022-02-07        

Imię: Łukasz

Treść pytania: Szanowny Panie Burmistrzu, Chciałbym przypomnieć się w sprawie, w której pisałem jakiś czas temu. Widzę, że można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na kolejny rok, ale oczywiście mogą one (projekty inwestycyjne) dotyczyć wyłącznie nieruchomości, które należą do samorządów. A myślę, że warto byłoby jakoś zadbać o młyn, o którym pisałem wcześniej (załączam niżej). BOM to dobra okazja w takim przypadku - może na przyszłość? Z poważaniem Łukasz

„Szanowny Panie Burmistrzu, zastanawiam się, czy byłaby jakakolwiek szansa, aby ocalić młyn murowano-drewniany, który znajduje się przy drodze odchodzącej od Mizikowskiego (z terenu działki nr 974) i objąć go opieką gminy. Oczywiście zakładam, że to nie gmina jest jego właścicielem (zapewne własność prywatna). Myślę, że budynek i samo jego usytuowanie to ogromny potencjał, nie wspominając już nawet o walorach historycznych. Może nie wygląda na najpiękniejszy, ale restauracja mogłaby wiele zdziałać. Pytanie też, ile zachowało się w nim z młyna. Może pomysł na przyszłość do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza? Jakaś minidoświadczalna elektrownia wodna, izba pamięci, lokalne minimuzeum młynarstwa? Z poważaniem, Łukasz Odpowiedź Burmistrza Szanowny Panie Łukaszu, Tak jak Pan napisał nieruchomość jest własnością prywatną. Pana pomysł jest świetny więc rozpoznam temat co do możliwości jego realizacji. Pozdrawiam, Dariusz Jaszczuk”

Odpowiedź Burmistrza

Szanowny Panie Łukaszu,

Przepraszam za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi ale chciałem zebrać jak najwięcej informacji. Po pierwsze potwierdzić, że pomysł Pana jest ciekawy z wielu powodów ale przede wszystkim Mrozy są osadą młyńską, więc byłoby to sięganie do historii pierwszych osadników Mrozów. Dotychczas przeprowadziłem rozmowę z dwoma właścicielami młynów w Mrozach i Grodzisku. Obaj są skłonni do współpracy. Rozmawiałem również z panem od rekonstrukcji turbin i starych silników, z którym uzgodniliśmy, że przyjedzie na oględziny pozostałości po młynach i doradzi nam jakie podejmować kolejne działania. Jeśli chodzi o zgłoszenie wniosku do kolejnej edycji BOM to jest tam warunek, że przedsięwzięcia budowlane muszą być realizowane na gruntach samorządu województwa mazowieckiego i jest to kryterium wykluczające nas na tym etapie. Dziękuję za ciekawe inspirowanie nas, jak pojawią się konkrety będziemy o tym pisać.

Pozdrawiam, Dariusz Jaszczuk

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-02-15
Data publikacji:2022-02-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:528