Archiwum wiadomości

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

5 września 2019
Administrator
Przejdź do - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

W tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W niedzielę, 1 września, w naszej Gminie odbyły się uroczystości zorganizowane dla upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń.

Podczas Mszy Świętej o godz. 11.45 w kościele parafialnym w Mrozach zgromadzeni modlili się w intencji Żołnierzy września 1939 r. Po mszy św. nastąpiło uroczyste przejście na cmentarz parafialny, gdzie uczczono pamięć poległych krótką modlitwą, a następnie złożono wiązanki na Mogiłach Żołnierzy.

Czytaj więcej o: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Wymogi dla gospodarstw rolnych wynikające z programu działań

9 grudnia 2019

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Mińsku Mazowieckim zaprasza na szkolenie  nt. „Wymogi dla gospodarstw rolnych wynikające z programu działań” , dotyczące  stosowania nawozów zawierających azot i prowadzenia dokumentacji w tym zakresie, które przeprowadzi  Kierownik PZDR Otwock Barbara Koć. Szkolenie  rozpocznie  się  13 grudnia 2019 r. o godzinie 10.30 w sali narad Urzędu Miasta i Gminy Mrozy. 

Udany rok pod względem gminnych inwestycji

11 grudnia 2019
Przejdź do - Udany rok pod względem gminnych inwestycji

Koniec roku to czas podsumowań. Tak też było na sesji Rady Miejskiej w Mrozach w dniu 8 listopada br. gdzie burmistrz przedstawił bieżącą informację z wykonania inwestycji i znaczących remontów zaplanowanych w 2019 roku. Wszystkie zadania zostały wykonane zgodnie z planem i przyjętym harmonogramem. Był to czas wytężonych prac, warto więc podsumować ważniejsze inwestycje, które udało się zrealizować w ciągu ostatniego roku.

Czytaj więcej o: Udany rok pod względem gminnych inwestycji

Czyszczone kominy to mniejszy smog

11 grudnia 2019
Przejdź do - Czyszczone kominy to mniejszy smog

Polecamy Państwa uwadze informacje przekazane przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy w ramach społecznej akcji "Czyszczone kominy to mniejszy smog" Jednocześnie przyłączamy się do apelu przypominającego o obowiązkowym czyszczeniu przewodów kominowych (nie rzadziej niż raz na 3 lub 6 miesięcy w zależności od rodzaju spalanego paliwa) a także o obowiązkowym rocznym przeglądzie kominiarskim.

Złote gody

2 grudnia 2019
Przejdź do - Złote gody

"Tylko miłość potrafi zatrzymać czas"
Marcel Proust

Uroczystość jubileuszowa z okazji pożycia małżeńskiego zorganizowana została w naszej gminie w dniu 29 listopada 2019 roku w Zespole Szkół w Mrozach, dzięki dużej  życzliwości Pani  Dyrektor Marianny Bogusz.

Czytaj więcej o: Złote gody

Wsparcie dla osób potrzebujących

10 grudnia 2019

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrozach informuję, że w dniu 11 grudnia  o godzinie 13.00-15.00 w świetlicy przy ul. Spółdzielczej 36 w Mrozach będą wydawane mrożonki (zupy mrożone, warzywa). Wszystkie osoby będące w trudnych sytuacjach życiowych chcące skorzystać z takiej formy pomocy  proszone są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mrozach lub o przybycie w dniu ich wydawania do świetlicy przy ul. Spółdzielczej 36. 

Drodzy mieszkańcy gminy Mrozy w tym głównie osoby samotne, które w myśl Ustawy o Pomocy Społecznej nie kwalifikują się dochodowo informujemy, że pomoc ta nie podlega kryterium dochodowemu. Należy jednak pamiętać jaka jest idea pomocy społecznej. 

Z naszej historii: o powstaniu listopadowym

29 listopada 2019
Przejdź do - Z naszej historii: o powstaniu listopadowym

189 lat temu, w nocy z 29 na 30 listopada, wybuchło w Królestwie Polskim powstanie listopadowe. Przypominamy, że jedna z bitew tego powstania, wielokrotnie opisywana w powstańczych relacjach, miała miejsce 25 kwietnia 1831 r. pod Kuflewem. W efekcie przeprowadzonych działań przednia straż Dybicza pod komendą gen. Karla Monderstierna została powstrzymana przez oddziały polskie płk. Henryka Dembińskiego. W całodziennym boju Polacy, w liczbie około 3600 ludzi z 4 działami,  skutecznie powstrzymali nacierających Rosjan i zatrzymali ofensywę, niestety tylko chwilowo.

Scenę z tego wydarzenia uwiecznił na swoim obrazie Wojciech Kossak. Okazało się, że nie jest to jedynie dzieło malarskie na temat kuflewskiej bitwy. W ubiegłym roku Muzeum Narodowe w Krakowie poinformowało nas, że w jego zasobie znajduje się akwarela autorstwa Aleksandra Soldenhoffa, Scena z powstania listopadowego 1831 r.: utarczka z Kozakami pod Kuflewem.

Bitwa pod Kuflewem była wydarzeniem ważnym. Choć nierozstrzygnięta na rzecz żadnej ze stron, stanowiła weryfikację słabych i mocnych stron obu armii. Dlatego przywódcy powstania wspominali ją często, z jednej strony pokazując duże możliwości polskiego wojska a z drugiej wypominając sobie nawzajem brak współpracy.

Powstanie listopadowe ze wszystkich powstań miało największe szanse powodzenia, dlatego uznane zostało przez historyków za wojnę niewykorzystanych możliwości. Stanowiło ważny zryw niepodległościowy. Jednak z punktu widzenia chłopów, ówczesnych szarych mieszkańców naszych wsi, przyzwyczajonych do tego, że nie mają żadnego wpływu na losy kraju, wojna 1830-1831 była zła i niepotrzebna. Przyniosła bardzo duże zniszczenia w zabudowaniach, w płodach rolnych i inwentarzu żywym. Przykładowo opis majątku parafii Kuflew wspomina o tym, że po wojnie 1831 r. w opłakanym stanie były oba cmentarze, plebania, dom czeladzi, dwie stodoły. Spichlerz i wozownia zostały całkowicie zniszczone. W dobrym stanie była tylko nowa obora. Dodatkowo wojska carskie sprowadziły na nasze tereny epidemię śmiertelnej cholery. W obliczu biedy, chorób i carskiej propagandy, trudno było wytłumaczyć chłopom, że powstanie listopadowe było potrzebne.

W dziejach narodowych powstania listopadowe i styczniowe stały się ważnymi symbolami, na bazie których budowane były postawy patriotyczne. W końcu to ludzie wychowani na powstańczych opowieściach przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Wsparcie dla osób potrzebujących

27 listopada 2019

W dniu 26 listopada 2019 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrozach po raz kolejny wsparł potrzebujących z terenu miasta i gminy Mrozy. Tylko w tym dniu udzieliliśmy pomocy ok. 100 osobom poprzez wydanie produktów mrożonych takich jak: pieczarki, groszek, warzywa na patelnie oraz inne produkty. Nie wszystkie mrożonki zostały wydane w tym dniu a chętnych do skorzystania z pomocy w tej postaci prosimy o kontakt w dniu 27 listopada do GOPS w Mrozach.

Czytaj więcej o: Wsparcie dla osób potrzebujących

Trwa ciągły nabór wniosków w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020

27 listopada 2019

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrozach przyjmuje wnioski w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Program został opracowany zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 223/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Czytaj więcej o: Trwa ciągły nabór wniosków w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Gminny Dzień Seniora

25 listopada 2019
Przejdź do - Gminny Dzień Seniora

Jesienią jest kilka dni dedykowanych seniorom, 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października to Europejski Dzień Seniora, a 14 listopada jest Ogólnopolskim Dniem Seniora. W naszej Gminie Seniorzy swoje święto obchodzili 23 listopada w gościnnych murach Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Mrozach.

Czytaj więcej o: Gminny Dzień Seniora

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-04-07
Data publikacji:2016-04-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:55428